A guided tour at Bátor Tábor, in the ‘camp of courage’ we change lives. Since 2001 Bátor Tábor is dedicated to provide life-changing experiences to seriously ill children and their families, and also to those families who have suffered the loss of a child. We bring laughter and joy to the hospital beds and through our online programs within the walls of the children’s home with the purpose to give strength and courage in difficult situations through play and fun.
As the therapeutic recreation center of the Central European region, we run programs in Hungary, Poland, Slovakia, and in the Czech Republic. To international sessions in Hungary, we welcome campers from the 3 previously mentioned countries and volunteers from all around the globe.
We believe that the sun always shines above the clouds.
Hogyan navigáljunk a bizonytalanban úgy, hogy közben jól bánunk az emberekkel és magunkkal is?
A gyorsan változó világban fontos, hogy támogassuk egymást és találjunk fogódzókat, mindeközben pedig jó szülők, nevelők, tanárok maradhassunk. Fontos, hogy ne feledkezzünk meg magunkról sem: mi az, amivel nekünk dolgunk van, s mire már nincs hatásunk? Hogyan vigyázzunk arra, hogy ne sérüljünk?
Tanulás, fejlődés, támogatás, felemelés, lelkielsősegély – ez a kerekasztal témája.
Vendégek: Boros András, Schell Gergő, Rákár- Szabó Nati, Szirtesi-Nagy Réka és még egy üres szék, amin akár te is helyet foglalhatsz.)
Moderátor: Bárnai Árpád.
Az improvizációs műhely a Grund Színház Társulatának segítségével valósul meg. A Grund Színház előadásaiban a színészek egymás és a közönség ötleteiből inspirálva alakítják a jeleneteket, és a színpadon együtt fedezik fel azt a történetet, ami akkor épp meg akar születni!
((EN))
The improvisation workshop is realized by the actors and actresses of the Grund Theater Company. During the performance the actors inspire each other and the audience’s ideas to shape the scenes and discover together on the stage the story that is just about to be born then! Join in, the workshop is also available in English.
Ausztráliában az amerikai és az európai kalandterápiás modellektől eltérő szemlélettel
dolgoznak a segítő szakemberek, ami érthető is a nagy földrajzi és kulturális távolságot
tekintve. Egy színes prezentáció és workshop kombinációjának keretében szeretném
bemutatni azt az izgalmas világot, melynek részese lehettem 2018/19-ben, a „Regenerate”
modell-programban dolgozva, Ausztráliában. A bántalmazott nőkkel való természetben zajló
terápiás célú munka (Bush Adventure Therapy) elméleti alapja ebben a programban a
„Változás Mechanizmusa” modell adaptációjára épül és kiemelt szerepe van a pszichológiai
szükségletek mellett a biológiai, szociális és ökológiai szükségletek kielégítésének és
kapcsolódási készségek fejlesztésének is. A programban családi erőszakot átélt, traumatizált
nők és gyerekek vesznek részt és kiemelten fontos jellemzője, hogy a segítő stáb teljes
mértékben nőkből áll, ami egyáltalán nem akadálya mind a technikai/outdoor, mind az
interdiszciplináris készségek széles tárháza alkalmazásának.
Prezentációmban röviden bemutatom a programot és bepillantást nyújtok egy-két izgalmas,
Európában kevéssé ismert kalandterápiához kapcsolódó modellbe, majd némi saját
tapasztalatot is szerezhetnek a résztvevők a modellhez kapcsolódó gyakorlatok
alkalmazásban is. Bízom benne, hogy az elhangzottak mindenki számára érdekesek lehetnek,
akik bántalmazott, traumatizált fiatalokkal vagy kifejezetten nőkkel dolgoznak, vagy csupán
érdeklődnek a természetben zajló, csoportokkal való segítő célú programok iránt.
NATURE, EVOLUTION and HUMANS
Why is outdoor experiential education a good evulotionary fit to human beings?
In this workshop we are going to immerse into an exploration why outdoor experiential
education is very much tailor made to humans. Evolutionary and environmental
psychological theories and data will help us in our little experiment to gain insights why only
being in nature settings or even more delibaretely engage into active experiencing is
beneficial for our mental health, developes a bunch of social skills and might help to save
this planet in face of environmental decline and climate change.
Áhított cél, hogy a résztvevők az élménypedagógiai gyakorlatok során önként mozduljanak ki a komfortzónájukból. Arra keresünk választ, hogy mi a mi feladatunk ennek megkönnyítése érdekében? Mivel segíthetjük a komfortzóna elhagyását és mit tudunk tenni a pánikzónába való átlépés megelőzésére? És mit tegyünk, ha már egyszer ott vagyunk?
Amikor egy gyerek viselkedése irracionálisnak tűnik: csúfolódik, verekszik, nem képes osztozkodni, nem akar bekapcsolódni a közös játékba, gyakran nem értjük mi történik, és tehetetlenül állunk. Sokszor hiába a szép szó, a jutalmazás, vagy büntetés, előfordul, hogy ezek az eszközök csak ideig-óráig, vagy egyáltalán nem működnek. De szerencsére van egy módszer, a Kapcsolódó Nevelés, ami akkor is működik, amikor már minden más csődöt mondott. A Kapcsolódó Nevelés kutatásokkal alátámasztott elmélete válaszokat ad azokra a kérdésre, hogy a gyerekek miért viselkednek sokszor „hülyén”, miért borulnak ki látszólag jelentéktelen dolgokon, és időnként miért piszkálódnak, bántják egymást. Saját élményen keresztül megnézzük, hogy miért nehéz szelíden, de határozottan határt szabni, és megtapasztaljuk, hogy gyerekként milyen érzés a különböző stílusú fegyelmezési módszereket átélni. És ami a legfontosabb: támogatjuk egymást abban a nehéz feladatban, amit a gyerekekkel való foglalkozás jelent.
Az önkéntesség hatékony eszköz a tapasztalat alapú oktatásban és az ifjúsági munkában is. Ugyanakkor nagyon nehéz feladat a társadalmilag hátrányos helyzetű gyermekeket és tinédzsereket célzó ifjúsági projektek megvalósítása. A műhely célja, hogy Tőlünk Nektek/ FUYI projekt alatt megszerzett önkéntességgel kapcsolatos tapasztalatainkat a Outward Bound Szlovákia szemszögéből mutassuk be. Megoldást és bevált gyakorlatot keresünk a legnehezebb kihívásokra és meghatározzuk, hogyan kell megfelelni ezeknek a kihívásoknak hogy igazi támogató- bátorító élményt nyújthassunk a résztvevők számára.